На сайті:

На сайті 146 гостей та відсутні користувачі

 

Жіночий дискурс західноукраїнських споминів про Івана Франка

Вітчизняна спогадова спадщина минулого дає різноманітний матеріал про характери наших діячів та їх життя. Мемуари ж західних теренів України першої половини ХХ століття – неперебутня й оригінальна сторінка рідної літератури, в якій зустрічаємо багато спогадів про письменників, зокрема цьогорічних ювілянтів – Василя Стефаника, Лесю Українку, Івана Франка та інших. Цікава лектура споминів може й повинна бути використана на уроках української літератури в загальноосвітніх навчальних закладах…

Іван Якович Франко. Життя і творчість у портретах, ілюстраціях, документах

Бібліографія праць, присвячених дослідженням творчості І. Франка, налічує сьогодні не одну тисячу назв. Серед них – збірки документів, ілюстрацій, світлин, портретів. Їх також чимало зберігається у фонді бібліотеки ІФОППО.

Пропонуємо ознайомитися з добіркою матеріалів про життя та творчість Івана Франка, підготовлених на основі книги «Іван Якович Франко. Життя і творчість у портретах, ілюстраціях, документах» (наочний посібник / упоряд. В. Л. Бонь, І. П. Слупський. – К., 1973).

Детальніше...

ІВАН ФРАНКО – ДОСЛІДНИК ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

franko tutylkaПочинаючи з юнацьких років, Іван Франко цікавився історією України. Про це красномовно свідчить список літературних – прозових і поетичних творів письменника з названої тематики. Зокрема, історична повість “Захар Беркут” (1883) про боротьбу верховинців з монголо-татарами в 1241 р., історико-філософська поема “Мойсей” (1905). Зазначимо, що цю поему він прочитав у залі будинку “Руська бесіда” по вулиці Січових стрільців, 24 м. Івано-Франківська (Станиславова, 1912). На честь цієї події встановлена меморіальна дошка. Також І. Франку належать повісті “Герой поневолі” (1904) про революцію 1848 р. у Львові, “Великий шум” (1907) про скасування панщини в Галичині. Фундаментальною історичною працею є “Панщина та її скасування 1848 р. в Галичині”, де на основі документальних джерел науково обґрунтовано причини скасування панщини. Акцентовано, що рушійною силою революції було селянство.